Apteczki pierwszej pomocy – rodzaje, zawartość

Zdarzają się sytuacje, w których istnieje konieczność udzielenia pierwszej pomocy – współpracownikowi czy osobie poszkodowanej w wypadku drogowym. W takim przypadku przydaje się wiedza zdobyta na kursie pierwszej pomocy i dostęp do apteczki.

Apteczki w miejscu pracy:

Pracodawca jest zobligowany do zaopatrzenia zakładu w odpowiednio wyposażoną apteczkę oraz przeszkolenia pracowników w zakresie przepisów BHP. Apteczi Pierwszej pomocy powinny być usytuowane w widocznym, dostępnym dla ogółu miejscu. Praktycznym rozwiązaniem jest zawieszenie apteczki na ścianie, rozsądnym – wydzielenie stałej lokalizacji.
Apteczki przemysłowe, zakładowe mieszczą się w pudełkach wykonanych z tworzywa lub metalu, często w kolorze pomarańczowym, fluorescencyjnym.

Apteczki motoryzacyjne:

– samochodowe i autobusowe

Także kierowcy mają obowiązek dysponowania w pojeździe kompletną i ważną apteczką. Niektóre apteczki samochodowe oprócz podstawowego, wymaganego przez przepisy wyposażenia zawierają np. alkotesty;

– rowerowe

Przepisy nie narzucają rowerzystom posiadania apteczki, ale zapobiegliwi mogą się w takową zaopatrzyć – do nich skierowana jest bogata oferta apteczek rowerowych;

– motocyklowe

Apteczki motocyklowe cechują się odpornością na działanie czynników atmosferycznych i posiadają specjalne zaczepy;

Apteczki – prawidłowa zawartość

W składzie apteczki powinny znaleźć się materiały umożliwiające doraźną, przedlekarską pomoc, czyli: plastry opatrunkowe, opaski elastyczne, kompresy, chusteczki alkoholowe, chusta trójkątna, nożyczki, ustnik do sztucznego oddychania, koc ratunkowy. Apteczki dostępne sprzedaży powinny spełniać normy DIN oraz wymagania norm Unii Europejskiej.

Nie ma obowiązku posiadania dyplomu ukończenia kursu pierwszej pomocy, ale każdy człowiek powinien posiąść elementarną umiejętność skorzystania z zasobów apteczki tak, aby w kluczowych momentach umieć służyć pomocą.